prosperita-sklep

Dyskusja o ASF

4 sierpnia 2014 r. z inicjatywy Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej odbyła się dyskusja o ASF z udziałem: prof. Pejsaka. Zaproszenie do dyskusji m.in. przyjęli: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Podlaska Izba Rolnicza, Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Związek Polskie Mięso, AGRO Provimi Sp. z o.o., Poldanor S.A., PZHiPTCh Polsus, Ferma Chotycze, Agri Plus, Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie" oraz media: Top Agrar Polska, Media Metropolis.

Czytaj więcej...

Zasiłki pielęgnacyjne dla opiekunów

 

            Podlaska Izba Rolnicza wystąpiła 29 lipca 2014 r. Do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza o zweryfikowanie wykładni lub zmianę ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Czytaj więcej...

Posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Rozwiązywania Problemów Wsi

Z udziałem wicewojewody podlaskiego Wojciecha Dzierzgowskiego odbyło się 24 lipca br. posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Rozwiązywania Problemów Wsi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej z Prezesem Grzegorzem Leszczyńskim. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowali Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Żywności, Bezpieczeństwa i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Magdalena Bartosińska. Wśród uczestników posiedzenia byli obecni rolnicy, przetwórcy, związki zawodowe, myśliwi i jednostki działające na rzecz rolnictwa.

Czytaj więcej...

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wystąpienia pierwotnego ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie na terenie powiatu białostockiego

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że otrzymał dziś z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wyniki badań świadczących o wystąpieniu pierwotnego (pierwszego) ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym 5 świń, znajdującym się w województwie podlaskim, powiecie białostockim, gminie Gródek.

Czytaj więcej...

Protest rolników

21 lipca b.r. odbył się protest zorganizowany przez rolników z powiatu białostockiego. Protestujący rolnicy o godz. 9.00 wyjechali 34 ciągnikami z Zabłudowa w kierunku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego; ok 11.00 godziny przyjechali przed Urząd Wojewódzki.

Czytaj więcej...

Dolistne dokarmianie wapniem sadów jabłoniowych

Dolistne dokarmianie wapniem odgrywa kluczowe znaczenie profilaktyczne w ograniczaniu chorób fizjologicznych. Pomimo tego, że pierwiastek ten jest pobierany przez rośliny w dużych ilościach jest nierównomiernie dystrybuowany do poszczególnych części w roślinie, gdyż transport wapnia zależy od obecności auksyn.

Czytaj więcej...

Piknik Zbożowy

"Piknik Zbożowy"

podczas Targów AgroEkoTurystycznych

w Augustowie

 

W ramach projektu zrealizowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych Podlaska Izba Rolnicza zorganizowała 20 lipca 2014 r. W Augustowie "Piknik Zbożowy".

 

Na imprezę na Rynku Zygmunta Augusta przybyło kilka tysięcy osób, w tym mieszkańcy zarówno pow. Augustowskiego, jak i turyści z całego kraju.  Degustacja produktów zbożowych cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, konkursy i występ zespołu AGAT przyciągnęły wiele widzów.

 

Na Pikniku zaprezentowaliśmy potrawy na ciepło i na zimno, promujące produkty zbożowe z naszego regionu, m in. żurek staropolski, krokiety, pierogi, naleśniki, paszteciki, kartacze, sałatki na bazie produktów zbożowych, oraz wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowane przez nas pieczywo produkowane na naturalnym zakwasie. Do degustacji przygotowaliśmy chlebki żytnie z dodatkiem ziaren, owoców lub ziół, a także wiele innych wyrobów piekarniczych m. in. rogaliki mini pizzę, różne rodzaje ciast, ciasteczka owsiane.

 

W ramach Pikniku zostało przeprowadzonych wiele konkursów obfitujących w wspaniałe nagrody zarówno dla tych najmniejszych, jak i starszych pociech, np. rozpoznawanie gat. zbóż, znane przysłowia, rzut obwarzankiem, przeciąganie makaronu, kręcenie hula-hop z woreczkiem na głowie, slalom z obwarzankiem na głowie, konkursy plastyczne – wyklejanie prac z wykorzystaniem ziaren zbóż oraz „Pejzaż zbożem malowany”. Nie zapomnieliśmy również o dorosłych, dla nich przygotowaliśmy konkurs wiedzy o zbożu i produktach zbożowych.

 

Podczas imprezy nieustannie trwała degustacja, jednak warto również zwrócić uwagę na inne towarzyszące atrakcje podczas Targów. Odwiedzających czekały liczne pokazy kulinarne, warsztaty zielarskie, wykłady i porady specjalistów, warsztaty plastyczno-recyklingowe, występy zespołów oraz zorganizowane przez Stowarzyszenie LGR „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” wraz z Augustowskimi Placówkami Kultury spotkanie kulinarne „Kuchnia Pachnąca Tradycją”.

 

 Podczas Pikniku rozdawane były ulotki i materiały promujące produkty zbożowe. Ponadto wyświetlana była prezentacja pt. „Zdrowa żywność z polskich zbóż. Codziennie jedz produkty zbożowe“.

 

 Celem Pikniku było propagowanie zdrowego stylu odżywiania, produktów regionalnych i ekologicznych z terenu województwa podlaskiego. Przygotowane do degustacji potrawu ze zbóż miały zapoznać konsumentów z ciekawymi smakami niedocenianych produktów zbożowych.

 

 

Targi Agro Eko Turystyczne

W dniu 19 lipca 2014r. (sobota) odbyły się Targi Agro Eko Turystyczne w Augustowie, gdzie organizatorem był Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Burmistrz Augustowa, Podlaska Izba Rolnicza, Augustowskie – Podlaskie Stowarzyszenie Eko - Rolników, przy współpracy Augustowskiej Placówki Kultury oraz współfinansowaniu Sekretariatu Regionalnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Czytaj więcej...

Będzie protest rolników

Podlaska Izba Rolnicza przekazuje informację dot. planowanego dnia 21 lipca b.r. o godz. 9.00 protestu organizowanego przez rolników z powiatu białostockiego. Protestujący rolnicy wyjadą ciągnikami z Zabłudowa w kierunku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. W godz od 10.30 do północy odbędzie się protest na jezdni przed Urzędem Wojewódzkim.

Czytaj więcej...

Mikroelementy w uprawie marchwi

Mikroelementy w uprawie marchwi są istotnym elementem w produkcji dobrej jakości tego warzywa. Do niedawna jeszcze zaniedbywano ten aspekt nawożenia lub traktowano go z mniejszą wagą w stosunku do nawożenia NPK.

Czytaj więcej...