prosperita-sklep

V Targi AgroEkoTurystyczne w Augustowie

W dniach 20 i 21 lipca 2013 roku odbyły się V Targi AgroEkoTurystyczne na Plaży Miejskiej przy Amfiteatrze w Augustowie. Organizatorami byli:

  • Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie,
  • Burmistrz Miasta Augustów,
  • Augustowsko-Podlaskie Stowarzyszenie Eko-Rolników im. Ludwika Paca i Karola Brzostowskiego.

    Czytaj więcej...

Afrykański Pomór Świń na Białorusi

Choroba ASF występuje w dwóch miejscach na terenie Białorusi: we wschodniej części powiatu grodzieńskiego i w Witebsku. Według białoruskich mediów nowe ogniska choroby pojawiły się także niedaleko Mińska, ale białoruskie władze zdementowały tę informację.

Czytaj więcej...

„Piknik wieprzowy” Podlaskiej Izby Rolniczej na Gościńcu Łomżyńskim.

Podlaska izba Rolnicza  zorganizowała w Łomży  20 lipca 2013 r PIKNIK WIEPRZOWY (w ramach projektu realizowanego ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego) podczas Jubileuszowego  Gościńca  łomżyńskiego.

                Podczas imprezy zaprezentowaliśmy produkty mięsne z naszego województwa, m.in. flaki, bigos, żurek z białą kiełbasą, pieczone prosię, wędzone wieprzowe udźce, wędliny na ciepło wędzone tradycyjnie (palcówka, szynka, polędwica, kiełbasa szynkowa oraz boczek), wędliny na zimno (bindyga, kiełbasa biebrzańska, krakowska sucha, żywiecka, różne polędwice i szynki, salcesony, pasztety, kaszanki, smalec, galarety oraz wiele innych.

Czytaj więcej...

List otwarty do rolników

Szanowni Rolnicy !

Nadchodzą żniwa. Za kilka dni podlascy rolnicy rozpoczną zbiory, zwieńczenie całorocznej pracy każdego rolnika. Będzie to czas ciężkiej pracy, często w spiekocie, kurzu i stresie wywołanym pogodą. Jednak każdy rolnik, obojętnie jaki będzie plon, powinien zadbać o to, aby żniwa przebiegły bezpiecznie dla niego i członków jego rodziny.

Czytaj więcej...

Omacnica Prosowianka atakuje

Taki motyl składa już jaja na liściach kukurydzy od strony spodniej jak widać na zdjęciu, z których wylęgają się tysiące gąsienic, te z kolei wgryzają się w kolbę lub łodygę. W miejscach uszkodzonych przez owada rozwijają się grzyby z rodzaju fuzarium, które produkują mikotoksyny. Mikotoksyny to (trucizny) dostając się do organizmów zwierzęcych i ludzkich wywołują choroby nowotworowe. Obecnie jest to moment do zwalczania tego owada ale nie ma jak wjechać w kukurydzę która ma 2 do 3 m. Rocznie w kraju ten owad wyrządza szkody - straty prawie 1 miliona ton.

Czytaj więcej...

Nowoczesny jałownik na 100 sztuk

W dniu 17 lipca w miejscowości Kalinowo gmina Piątnica w gospodarstwie Państwa Elżbiety i Krzysztofa oraz Ewy i Cezarego Banach został uroczyście otwarty nowoczesny jałownik na 100 sztuk.
Podlaską Izbę Rolniczą na uroczystości reprezentował Prezes Grzegorz Leszczyński oraz Członkowie Zarządu- Stanisław Rogalski i Jan Zelkowski. Wśród licznie zgromadzonych gości byli także: Stefan Krajewski Dyrektor ARiMR w Łomży, Marek Skarżyński- Zastępca Dyrektora ODR w Szepietowie, Stanisław Kautz- Dyrektor Biura PFHBiPM, liczni rolnicy oraz przedstawiciele firm współpracujących z gospodarstwem.

Czytaj więcej...

Podlaska Agroliga 2013 - podsumowanie

Patrycja i Wojciech Pruszkowscy to Mistrzowie Podlaskiej Agroligi 2013 w kategorii rolnicy, wśród firm najlepiej oceniono Moto-Agro z Białegostoku. 10 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się uroczysta gala konkursu. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie po raz dwudziesty zorganizował Podlaską Agroligę.

Czytaj więcej...

Wapń w uprawie porzeczek pilnie potrzebny jeszcze przed zbiorami

W uprawie roślin jagodowych na rynek deserowy, w tym między innymi porzeczek, obok dobrego plonowania bardzo ważna jest też wysoka jakość owoców, o tym żadnego plantatora przekonywać chyba nie trzeba. Problem w tym, że w tej „fabryce pod gołym niebem"nie jest to wcale łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza w lata trudne pogodowo, kiedy uprawy narażone są na różne nieprzewidziane zdarzenia pogodowe (zwłaszcza te ekstremalne), tak jak miało to miejsce w tym sezonie. W tym roku nastąpiła bowiem „mega kumulacja" wszystkich możliwych niekorzystnych czynników pogodowych: długa mroźna zima, roztopy dużych ilości śniegu, mocno opóźniona wegetacja, zimna wiosna połączona z intensywnymi opadami deszczu, podtopienia, gradobicia, burze czy wreszcie silne wiatry (wichury) uszkadzające pędy krzewów. O braku pszczół i pladze szkodników nie wspominając.

Czytaj więcej...

Udany start zbóż gwarancją wysokiego plonu

W Polsce powierzchnia uprawy zbóż wynosi obecnie prawie 8 mln ha, czyli ponad 70% ogólnej struktury zasiewów. Najwięcej, bo ponad 2mln ha zajmuje pszenica. Jej forma ozima jest w Polsce i Europie podstawowym surowcem w przemyśle młynarsko-piekarniczym o strategicznym znaczeniu w żywieniu ludzi i zwierząt.

Czytaj więcej...

Laureaci etapu wojewódzkiego XI Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Lista laureatów XI Ogólnopolskiego Konkursu BGR

Czytaj więcej...